Oppdag berikende foredrag

Bli med!

Delta i inspirerende digitale formiddagsforedrag og opplev meningsfulle samtaler om historie, kunst, helse og mer på Nesnastua på utvalgte tirsdager i løpet av hele året.

Dette er et initiativ fra SeniorGleden, Pensjonistforeningen, Eldrerådet og Nesna bibliotek, som nå skal tilby digitale formiddagsforedrag for seniorer. Programmet gir innsikt i historie, samfunn, kunst og helse, og skaper en plattform for læring og sosialt samvær.

Enkel servering tilbys, og det er gratis å delta uten behov for påmelding.

Programoversikt

Magnus Takvam

Magnus Takvam

Forfatter og tidligere journalist i NRK

I dette foredraget gir Takvam et unikt innblikk i førti år med politisk journalistikk, maktspill og mediedekning.

 

 

Tatt på makta

Tirsdag 26. august 2025, 12:30 – 13:30

Sven Egil Omdal

Forfatter, redaktør og journalist

Hva har 1936 med 2025 å gjøre? I dette foredraget får du innblikk i året da Hitler brøt Versailles-traktaten, den spanske borgerkrigen startet, og Norge vekket sinne både i Berlin og Moskva. Et år fullt av politisk feighet, ideologisk prøvesprengning – og merkelige rettssaker om å snakke med de døde. Lær hvorfor 1936 var et avgjørende vendepunkt som fortsatt kaster skygger inn i vår tid.

Året 1936 da alt skjedde

Tirsdag 23. september 2025, 12:30 – 13:30

Siri Dalsmo Berge

Dr. Siri Dalsmo Berge

Fastlege, forsker og parterapeut.

Hva skjer med kjærligheten når kroppen endrer seg? I dette foredraget lærer du hvordan helse og parforhold påvirker hverandre – og hvordan sykdom, aldring og livskriser kan utfordre både nærhet og kommunikasjon. Siri Dalsmo Berge gir deg praktiske råd og innsikt i hvordan du kan bevare et sunt og trygt samliv, også i seniortiden – emosjonelt, seksuelt og intellektuelt.

Sex, samliv og helse for seniorer

Tirsdag 21. oktober 2025, 12:30 – 13:30

Hans Olav Thyvold

Hans Olav Thyvold

Journalist, forfatter og oversetter

USA gjennom fem tiår – samfunn i oppløsning? Hvordan havnet USA der det er i dag – politisk splittet, sosialt urolig og kulturelt fragmentert? I dette foredraget spør Hans Olav Thyvold om det vi nå ser, faktisk er resultatet av en kulturell utvikling som har vært i forfall siden nasjonens 200-årsjubileum i 1976. Gjennom amerikanske uttrykk innen film, litteratur, musikk, kunst og til og med tegneserier – fra de siste 50 årene – tegner han et tankevekkende bilde av et samfunn i langsom endring. Er det virkelig en dyp kulturell råte, eller bare en ny fase i USAs historie?

USA i forandring: Hva skjedde med den amerikanske drømmen?

Tirsdag 18. november 2025, 12:30 – 13:30

Om SeniorUni

«En utrolig lærerik opplevelse! Jeg har fått ny innsikt i historie og kultur.»

«Foredragene var inspirerende og ga meg mye å tenke på. Anbefales!»

«Jeg setter stor pris på muligheten til å delta på slike arrangementer. Veldig givende!»

Translate »